Emmys 2021: The Final Winners

This list will be updated LIVE starting at 5PM PT/ 8PM ET on Sunday, September 19th

The 73rd Primetime Emmys are arriving on the heels of a year where global circumstances have resulted in an influx of small-screen content consumption from all around the world. In the midst of what many have been calling the “Golden Age of Television” with an impressive variety of shows that have impacted pop culture, 2021 is one of the most important yet. The big night is finally here, and everyone is eager to see if their favorite shows will walk away as major Emmy winners.

Ted Lasso, WandaVision, The Crown, Mare of Easttown, and The Queen’s Gambit, this year’s competition is unparalleled in variety. As such, tonight’s winners could go on to set a new pace for the next Emmy seasons to come. Will mainstream appeal be strong enough to place hit shows like WandaVision high on the Emmy winners list? Can late season buzz do the same for serious threats like Mare of Easttown? Will any wild cards be able to upset The Crown and Ted Lasso‘s respective category dominance? It’s time to find out.

See all of the 73rd Primetime Emmy winners below, with some notable additions from the Creative Arts Emmys also included! You can also find the final winners for the 2021 OscarsGolden GlobesCritics Choice AwardsSAG AwardsBAFTAs, MTV Awards, and HCA TV Awards right here on DiscussingFilm.

EMMY WINNERS 2021:

LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES, MOVIE CATEGORY

Limited Series

I May Destroy You
Mare of Easton
The Queen’s Gambit – WINNER
The Underground Railroad
WandaVision

Direction For a Limited Series

Barry Jenkins (The Underground Railroad)
Craig Zobel (Mare of Easttown)
Thomas Kail (Hamilton)
Matt Shakman (WandaVision)
Michaela Coel & Sam Miller (I May Destroy You)
Sam Miller (I May Destroy You)
Scott Frank (The Queen’s Gambit) – WINNER

Writing For a Limited Series or Movie

Brad Ingelsby (Mare Of Easttown)
Chuck Hayward & Peter Cameron (WandaVision)
Jac Schaeffer (WandaVision)
Laura Donney (WandaVision)
Michaela Coel (I May Destroy You) – WINNER
Scott Frank (The Queen’s Gambit)

Lead Actor in a Limited Series or Movie

Ewan McGregor (Halston) – WINNER
Hugh Grant (The Undoing)
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Leslie Odom Jr. (Hamilton)
Paul Bettany (Wandavision)

Lead Actress in a Limited Series or Movie

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)
Cynthia Erivo (Genius: Aretha)
Elizabeth Olsen (Wandavision)
Kate Winslet (Mare of Easttown) – WINNER
Michaela Coel (I May Destroy You)

Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Anthony Ramos (Hamilton)
Daveed Diggs (Hamilton)
Evan Peters (Mare of Easttown) – WINNER
Jonathon Groff (Hamilton)
Paapa Essiedu (I May Destroy You)
Thomas Brodie-Sangster (The Queen’s Gambit)

Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Kathryn Hahn (WandaVision)
Jean Smart (Mare of Easttown)
Julianne Nicholson (Mare of Easttown) – WINNER
Moses Ingram (The Queen’s Gambit)
Phillipa Soo (Hamilton)
Renée Elise Goldsberry (Hamilton)

Television Movie

Dolly Parton’s Christmas On The Square – WINNER
Oslo
Robin Roberts Presents: Mahalia
Sylvie’s Love
Uncle Frank

DRAMA CATEGORY

Drama Series

Bridgerton
Lovecraft Country
POSE
The Crown – WINNER
The Boys
The Handmaid’s Tale
The Mandalorian
This is Us

Directing For a Drama Series

Benjamin Caron (The Crown)
Jessica Hobbs (The Crown) – WINNER
Jon Favreau (The Mandalorian)
Julie Anne Robinson (Bridgerton)
Liz Garbus (The Handmaid’s Tale)
Steven Canals (Pose)

Writing For A Drama Series

Dave Filoni (The Mandalorian)
Jon Favreau (The Mandalorian)
Misha Green (Lovecraft Country)
Peter Morgan (The Crown) – WINNER
Rebecca Sonnenshine (The Boys)
Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Our Lady J, & Janet Mock (Pose)
Yahlin Chang (The Handmaid’s Tale)

Lead Actor in a Drama Series

Billy Porter (Pose)
Jonathon Majors (Lovecraft Country)
Josh O’Connor (The Crown) – WINNER
Matthew Rhys (Perry Mason)
Regé-Jean Page (Bridgerton)
Sterling K Brown (This is Us)

Lead Actress in a Drama Series

Elizabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
Emma Corrin (The Crown)
Jurnee Smollett (Lovecraft Country)
Mj Rodriguez (Pose)
Olivia Colman (The Crown) – WINNER
Uzo Aduba (In Treatment)

Supporting Actor in a Drama Series

Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
Chris Sullivan (This is Us)
Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
John Lithgow (Perry Mason)
Max Minghella (The Handmaid’s Tale)
Michael K. Williams (Lovecraft Country)
O-T Fagbenle (The Handmaid’s Tale)
Tobias Menzies (The Crown) – WINNER

Supporting Actress in a Drama Series

Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
Aunjanue Ellis (Lovecraft Country)
Emerald Fennell (The Crown)
Gillian Anderson (The Crown) – WINNER
Helena Bonham Carter (The Crown)
Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)
Madeline Brewer (The Handmaid’s Tale)
Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)

Guest Actor in a Drama Series

Carl Weathers (The Mandalorian)
Charles Dance (The Crown)
Courtney B. Vance (Lovecraft Country) – WINNER
Don Cheadle (The Falcon And The Winter Soldier)
Timothy Olyphant (The Mandalorian)

Guest Actress in a Drama Series

Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)
Claire Foy (The Crown) – WINNER
McKenna Grace (The Handmaid’s Tale)
Phylicia Rashad (This Is Us)
Sophie Okonedo (Ratched)

COMEDY CATEGORY

Comedy Series

Black-ish
Cobra Kai
Emily in Paris
Hacks
The Flight Attendant
The Kominsky Method
PEN15
Ted Lasso – WINNER

Directing For a Comedy Series

Declan Lowney (Ted Lasso)
James Burrows (B Positive)
James Widdoes (Mom)
Lucia Aniello (Hacks) – WINNER
MJ Delaney (Ted Lasso)
Susanna Fogel (The Flight Attendant)
Zach Braff (Ted Lasso)

Writing For a Comedy Series

Jason Sudeikis, Brendan Hunt, & Joe Kelly (Ted Lasso)
Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, & Joe Kelly (Ted Lasso)
Lucia Aniello, Paul W. Downs, & Jen Statsky (Hacks) – WINNER
Maya Erskine (PEN15)
Meredith Scardino (Girls5eva)
Steve Yockey (The Flight Attendant)

Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson (Black-ish)
Jason Sudeikis (Ted Lasso) – WINNER
Kenan Thompson (Kenan)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
William H. Lacy (Shameless)

Lead Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (Shrill)
Allison Janey (Mom)
Jean Smart (Hacks) – WINNER
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Supporting Actor in a Comedy Series

Brendan Hunt (Ted Lasso)
Brett Goldstein (Ted Lasso) – WINNER
Bowen Yang (Saturday Night Live)
Carl Clemons-Hopkins (Hacks)
Jeremy Swift (Ted Lasso)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Paul Reiser (The Kominsky Method)

Supporting Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (Saturday Night Live)
Cecily Strong (Saturday Night Live)
Hannah Einbinder (Hacks)
Hannah Waddingham (Ted Lasso) – WINNER
Juno Temple (Ted Lasso)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Rosie Perez (The Flight Attendant)

Guest Actor in a Comedy Series

Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Daniel Kaluuya (Saturday night Live)
Dan Levy (Saturday Night Live)
Dave Chappelle (Saturday Night Live) – WINNER
Morgan Freeman (The Kominsky Method)

Guest Actress in A Comedy Series

Bernadette Peters (Zoey’s Extraordinary Playlist)
Issa Rae (A Black Lady Sketch Show)
Jane Adams (Hacks)
Kristen Wiig (Saturday Night Live)
Maya Rudolph (Saturday Night Live) – WINNER
Yvette Nicole Brown (A Black Lady Sketch Show)

REALITY CATEGORY

Host for a Reality or Competition Program

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, & Jonathan Van Ness (Queer Eye)
Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, & Kevin O’Leary (Shark Tank)
Nicole Byer (Nailed It!)
Padma Lakshmi, Tom Colicchio, & Gail Simmons (Top Chef)
RuPaul (RuPaul’s Drag Race) – WINNER

Structured Reality Program

Antiques Roadshow
Property Brothers: Forever Home
Queer Eye – WINNER
Running Wild With Bear Grylls
Shark Tank

Unstructured Reality Program

Becoming
Below Deck
Indian Matchmaking
RuPaul’s Drag Race Untucked – WINNER
Selling Sunset

Competition Program

Nailed It!
RuPaul’s Drag Race – WINNER
The Amazing Race
The Voice
Top Chef

VARIETY CATEGORY

Variety Talk Series

Conan
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight With John Oliver – WINNER
The Daily Show With Trevor Noah
The Late Show With Stephen Colbert

Variety Sketch Series

A Black Lady Sketch Show
Saturday Night Live – WINNER

Variety Special (Pre-Recorded)

8:46 – Dave Chappelle
A West Wing Special To Benefit When We All Vote
Bo Burnham: Inside
David Byrne’s American Utopia
Friends: The Reunion
Hamilton – WINNER

ANIMATION

Animated Program

Big Mouth
Bob’s Burgers
Genndy Tartakovsky’s Primal – WINNER

South Park: The Pandemic Special
The Simpsons

Short Form Animated Program 

Love, Death + Robots – WINNER
Maggie Simpson In: The Force Awakens From Its Nap
Once Upon A Snowman
Robot Chicken

The Final Award Winners of 2021:

Follow Awards Editor Diego Andaluz on Twitter: @thediegoandaluz

Related posts

New Arrivals for Disney+ December 2021

New Arrivals for HBO Max December 2021

New Arrivals for Netflix December 2021