Home EventsAwards Shows The 2nd Annual DiscussingFilm Critic Awards Winners

The 2nd Annual DiscussingFilm Critic Awards Winners

by Ben Rolph
A collage celebrating some of the winners of the 2nd Annual DiscussingFilm Critic Awards!

DiscussingFilm announced on December 27 the nominees for the 2nd Annual DiscussingFilm Critic Awards. The nominations were voted on by a diverse range of critics from a wide range of sites, including Variety, The Independent, The Playlist, Daily Mirror, Next Best Picture, Awards Watch, and more.

DiscussingFilm announced today their winners for the 2nd Annual DiscussingFilm Critic Awards, see the winners below along with the runners up in every category.

The 2020 DiscussingFilm Critic Awards Winners

Best Motion Picture

Da 5 Bloods
I’m Thinking of Ending Things
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari (WINNER)
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman (RUNNER UP)
Sound of Metal
Tenet

Best Director

Chloé Zhao, Nomadland (WINNER)
David Fincher, Mank (RUNNER UP)
Lee Isaac Chung, Minari
Regina King, One Night in Miami
Spike Lee, Da 5 Bloods

Best Film Actor

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Delroy Lindo, Da 5 Bloods (RUNNER UP)
Gary Oldman, Mank
Riz Ahmed, Sound of Metal
Steven Yeun, Minari

Best Film Actress

Carrie Mulligan, Promising Young Woman (WINNER)
Frances McDormand, Nomadland
Jessie Buckley, I’m Thinking of Ending Things
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman (RUNNER UP)
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

Best Supporting Actor

Alan Kim, Minari (RUNNER UP)
Chadwick Boseman, Da 5 Bloods
Lesley Odom Jr., One Night in Miami (WINNER)
Paul Raci, Sound of Metal
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress

Amanda Seyfried, Mank (RUNNER UP)
Ellen Burstyn, Pieces of a Woman
Olivia Colman, The Father
Toni Collette, I’m Thinking of Ending Things
Youn Yuh-jung, Minari (WINNER)

Best Foreign Film

And Then We Danced (RUNNER UP)
Another Round (WINNER)
Collective
I’m No Longer Here
Summer of 85

Best Film Ensemble

Da 5 Bloods
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
One Night in Miami (WINNER)
The Trial of the Chicago 7 (RUNNER UP)

Best Original Screenplay

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7
Emerald Fennell, Promising Young Woman (WINNER)
Jack Fincher, Mank
Lee Isaac Chung, Minari (RUNNER UP)
Spike Lee, Danny Bilson, Paul De Meo & Kevin Willmott, Da 5 Bloods

Best Adapted Screenplay

Charlie Kaufman, I’m Thinking of Ending Things (WINNER)
Chloé Zhao, Nomadland
Florian Zeller & Christopher Hampton, The Father
Kemp Powers, One Night in Miami (RUNNER UP)
Ruben Santiago-Hudson, Ma Rainey’s Black Bottom

Best Cinematography

Erik Messerschmidt, Mank (RUNNER UP)
Hoyte Van Hoytema, Tenet
Joshua James Richards, Nomadland (WINNER)
Łukasz Żal, I’m Thinking of Ending Things
Newton Thomas Sigel, Da 5 Bloods

Best Original Score

Emile Mosseri, Minari
Ludwig Göransson, Tenet (RUNNER UP)
Terence Blanchard, Da 5 Bloods
Trent Reznor and Atticus Ross, Mank
Trent Reznor and Atticus Ross, Soul (WINNER)

Best Costume Design

Alexandra Byrne, Emma. (WINNER)
Ann Roth, Ma Rainey’s Black Bottom
Erin Benach, Birds of Prey (RUNNER UP)
Suzie Harman & Robert Worley, The Personal History of David Copperfield
Trish Summerville, Mank

Best Production Design

Donald Graham Burt, Mank (WINNER)
Kave Quinn, Emma. (RUNNER UP)
Mark Ricker, Ma Rainey’s Black Bottom
Nathan Crowley, Tenet
Page Buckner, One Night In Miami

Best Film Editing

Adam Gough, Da 5 Bloods
Alan Baumgarten, The Trial of the Chicago 7
Jennifer Lame, Tenet (WINNER)
Kirk Baxter, Mank
Robert Frazen, I’m Thinking of Ending Things (RUNNER UP)

Best Sound

Da 5 Bloods
The Invisible Man
Mank
Sound of Metal (WINNER)
Tenet (RUNNER UP)

Best Use of Music

“Angel of the Morning”, Promising Young Woman (RUNNER UP)
“Diamonds Are a Girl’s Best Friend”, Birds of Prey
“Got to Give it Up”, Da 5 Bloods
“Silly Games”, Lovers Rock
“What a Life”, Another Round (WINNER)

Best Original Song

“Boss Bitch”, Birds of Prey (RUNNER UP)
“Only the Young”, Miss Americana
“The Plan”, Tenet
“Rocket to the Moon”, Over the Moon
“Speak Now”, One Night in Miami (WINNER)

Best Visual Effects

Birds of Prey
The Invisible Man (RUNNER UP)
Mank
Tenet (WINNER)
Wonder Woman 1984

Best Animated Film

Onward
Over the Moon
Soul (WINNER)
Trolls World Tour
Wolfwalkers (RUNNER UP)

Organized by Ben Rolph.

Follow Senior Film Critic Ben Rolph on Twitter: @THEDCTVSHOW

You may also like...

Leave a Reply

%d bloggers like this: